How To Start a Research Career: Make Hay While the Sun Shines

7th October 2019

Mendelu organized an event for advanced master students thinking about PhD study, current PhD students and early postdocs.

FeedBack Questionnaire

Detailed program

Presentations of speakers:

Kateřina Falk

Vlaďka Petráková

Kateřina Cidlinská

Vierka Kováčová

Katerina Kademoglou

Michal Krčál

Odřej Adamovský

Martin Friák

Roman Hobza

Jana Dvořáčková

Michal Andrle

Petra Řezáčová

Martin Víta

Lenka Helclová

Mathieu Wellhoff

October 7, 2019 / Assembly hall of the Mendel University in Brno

Morning session 10 A.M.

• Mentoring program – How to drive my PhD to a successful end. Talks with Kateřina Falk, Vladimíra Petráková and other great researchers.

Afternoon session 1 P.M.

• Inspirational talks to increase enthusiasm for research and opportunities during PhD studies.
  • Beyond The University Walls - practical info for early stage researcher.