Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

  • EN

Odbor řízení lidských zdrojů

Jaké změny přinesla novela zákoníku práce 1. 1. 2025

16. 1. 2025

Ke kterým změnám v pracovním právu dochází od 1. ledna 2025? Shrnuli jsme přehled těch nejdůležitějších.

✔ Zvýšení minimální mzdy a každoroční valorizace

Od roku 2025 dochází ke zvýšení minimální mzdy (nyní 20 800Kč ú 124,40 Kč/hod.) s plánem její každoroční valorizace.

✔ Samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem/zaměstnankyní

Novela zákoníku práce zavádí možnost, aby si zaměstnanci a zaměstnankyně mohli sami rozvrhnout svou pracovní dobu. Lze tak učinit na základě písemné dohody se zaměstnavatelem, kdy zaměstnavatel musí určit délku vyrovnávacího období (26 / 52 týdnů) viz zákoník práce.

✔ Změny v zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP)

  • Stanovení stropu příspěvku na další náklady zaměstnávání: Maximální výše příspěvku na další náklady zaměstnávání OZP bude nově omezena na 0,8násobek čtvrtletní částky náležejícího mzdového příspěvku. Současně se zavádí strop na mzdové náklady provozních asistentů, a to ve výši 1,5násobku průměrné mzdy v národním hospodářství.
  • Diferenciace výše odvodu prostředků: Nově se zavádí odstupňování odvodů do státního rozpočtu pro zaměstnavatele, kteří nesplní povinný podíl zaměstnávání OZP:
    • 1násobek průměrné mzdy: pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň ze 3 % přímým zaměstnáváním,
    • 2násobek průměrné mzdy: pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň z 1 % přímým zaměstnáváním,
    • 3,5násobek průměrné mzdy: pokud zaměstnavatel splní povinný podíl méně než z 1 % přímým zaměstnáváním.

✔ Zaměstnanci a zaměstnankyně pobírající starobní důchod v plné výši

Osoby, které pobírají starobní důchod v plné výši, mohou od ledna 2025 požádat zaměstnavatele o uplatnění slevy ve výši 6,5% na pojistném na důchodové pojištění. Tato částka jim zvýší čistou mzdu. Současně se ruší možnost navyšování starobního důchodu za souběžnou výdělečnou činnost. Více informací.

✔ Paušální náhrada nákladů při práci na dálku

Nově stanovená paušální částka náhrady nákladů při práci na dálku činí 4,80 Kč podle § 190a odst. 1 písm. b) zákoníku práce. Tato částka reflektuje náklady zaměstnanců a zaměstnankyň spojené s výkonem práce z domova.

✔ Změny v oblasti nemocenského pojištění

  • Zavedena elektronizace postupů u všech dávek nemocenského pojištění obdobně jako je tomu u tzv. e-neschopenky. Je zavedeno ošetřovné pro zaměstnance a zaměstnankyně činné na základě DPP a DPČ.
  • Započítání doby studia do PPM: Pro účely nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) se bude do doby účasti na nemocenském pojištění započítávat také doba studia, i pokud bylo toto studium přerušeno. To umožní studentkám splnit podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.
  • Rozhodná částka pro DPP: Výše rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění zaměstnanců a zaměstnankyň pracujících na dohodu o provedení práce (DPP) od 1. 1. 2025 činí 11 500 Kč měsíčně.