V červnu 2021 proběhl mezi zaměstnanci průzkum reflektující náročnost období pandemie. Jeho cílem bylo identifikovat překážky a navrhnout aktivity, které zaměstnancům mohou pomoci v pracovním životě.

Průzkum byl proveden anonymně prostřednictvím nástroje Microsoft Forms a byl dostupný všem zaměstnancům. Dotazník vyplnilo 500 zaměstnanců z 2140 oslovených (včetně zaměstnanců pracujících na DPP a DPČ). Návratnost dotazníku byla tedy 23,4 %. 

Dotazník obsahoval 29 otázek, přičemž 6 z nich sloužilo k získání profilu respondenta.

Dotazník potvrdil, že negativní vliv měla pandemie nejvíce na akademické pracovníky a zaměstnance ve věkové kategorii 30 – 39 a 40 - 49 let, tedy rodiče dětí předškolního a školního věku. Mezi zaměstnanci jednotlivých součástí se ve vnímání negativních důsledků pandemie neprojevily významné rozdíly. 43 % respondentů uvedlo, že pandemie zkomplikovala jejich práci a její množství. 40 % respondentů nemělo v souvislosti s prací žádné problémy.

Většina respondentů vyjádřila zájem o pokračující možnost práce z domova.

Respondenti, kteří vyjádřili zájem o pomoc s péčí o děti, by nejvíce uvítali možnost brát si děti na pracoviště a mít tam pro ně zázemí. Dále by ocenili zabezpečení hlídání dětí nebo jesle. Většině respondentů - rodičů však stačí, když se děti vrátí do škol.

Zeptali jsme se dále na zájem o rozšíření lékařských služeb. Většina respondentů nemá představu, co by jim mohl zaměstnavatel nabídnout. Desetina respondentů uvedla, že by uvítala rozšíření těchto služeb např. ve formě nadstandardní preventivní péče a očkování, nabídky rehabilitací nebo masáží.

V oblasti školení by více než polovina respondentů ráda zlepšila své počítačové dovednosti. V oblasti poradenství je situace jiná. Více než polovina respondentů nemá o jakékoli poradenství zájem, na druhou stranu třetina respondentů by uvítala profesní poradenství.

S nadřízenými je spokojeno téměř 90 % respondentů. Těm, kteří mají výhrady, by pomohlo, kdyby se o ně jejich nadřízený/á více zajímal/a, projevil/a větší podporu a pochopení, více komunikoval/a a motivoval/a je. V pandemickém období vztahy na pracovišti ochladly a polovina respondentů by je ráda oživila neformálními akcemi. 66 % vyjádřilo také zájem o více informací o směřování univerzity.

Návrat na pracoviště probíhal většinou bezproblémově. Většina uvedla, že pro jeho snadnější průběh dodržuje hygienická opatření, testuje se a nechává se očkovat. Jiní zdůraznili, že se např. snaží více komunikovat s kolegy a neformálně se s nimi setkávat.

RouškyZajímalo nás také, jaké plány do budoucna na MENDELU respondenti mají. Téměř 80 % z nich chce i nadále pracovat na své pracovní pozici. O odchodu z univerzity uvažuje 12 % respondentů. Tito jsou demotivováni zejména nízkým finančním ohodnocením, dále kolektivem, náplní práce, velkým objemem administrativy nebo směřováním univerzity směrem od výuky.

Mezi nápady na zlepšení prostředí univerzity patří např. posílení sounáležitosti, komunikování cílů univerzity a pravidelné neformální sportovní a společenské události. Někteří navrhují zpříjemnit venkovní i vnitřní prostory. Další respondenti by uvítali alespoň částečné zachování online prostředí a home office.

Doktorandi by uvítali předávání zkušeností, proškolení v oblasti projektů, zlepšení služeb menzy, zřízení relaxačního centra přímo v areálu, rozšíření nabídky benefitů nebo pravidelná setkání s vedením fakulty.

Mezi návrhy zlepšení atmosféry na pracovišti byla rekonstrukce kanceláří, laboratoří nebo zřízení kuchyňky jako místa pro setkávání se. Jiní by si přáli dětský koutek a mnozí by uvítali zlepšení vzájemné komunikace a projevy úcty a respektu k druhým.

Podrobnější výsledky průzkumu budou předány vedení univerzity a součástí a budou využity jako inspirace pro další zlepšování pracovního prostředí na MENDELU.

Všem, kteří dotazník vyplnili, děkujeme za ochotu, otevřenost a mnoho zajímavých nápadů.