Změny související s novelou zákoníku práce

V říjnu 2023 nabyla účinnosti novela zákoníku práce, která přináší změny u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Zaměstnavatel musí u DPP (dohody o provedení práce) a DPČ (dohody o pracovní činnosti) písemně určit rozvrh pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance/zaměstnankyni nebo s jeho změnou nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na které je práce rozvržena nedohodnou-li se na jiné době seznámení (např. kratší době). Dohodáři a dohodářky mají povinnost si vést evidenci odpracované doby. Pravidla pro rozvržení pracovní doby a povinných odpočinků jsou stejná jako pro kmenové zaměstnance a zaměstnankyně.

Na dohodáře a dohodářky se nově vztahují také stanovení upravující veškeré překážky v práci. Zaměstnanci na DPP a DPČ tak mají ze zákona právo na veškeré překážky v práci (byť část bude nadále „neplacená“). Lidem pracujícím na dohody musí být nově rovněž poskytovány příplatky nebo náhradní volno, popř. náhrada odměny z dohody, za práci ve svátek, příplatek za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci o sobotách a nedělích.

Další novinkou, která je účinná od ledna 2024 je ta, že pracovníci a pracovnice na DPP a DPČ získávají právo na dovolenou. Obecná právní úprava dovolené v § 211 až 223 zákoníku práce, která upravuje právo na dovolenou u zaměstnanců a zaměstnankyň v pracovním poměru, nově platí i na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dohodářům a dohodářkám při splnění stanovených podmínek vzniká nárok na dovolenou.

Podrobněji ve videozáznamu a prezentaci ze školení.

 

Formuláře pro dohody konané mimo pracovní poměr

Při uzavírání DPP/DPČ vzniká zaměstnavateli povinnost zaměstnance či zaměstnankyni informovat o právech a povinnostech vyplývajících z právního vztahu (viz níže uvedený formulář).

 DPČ

DPP

Změna pracovní dohody

 

Okomentované formuláře, ve kterých se dozvíte, k jakým změnám došlo

 

Podrobnější informace, materiály