Odbor řízení lidských zdrojů je rektorátním pracovištěm univerzity podřízeným rektorce. Úsek je řízený prorektorkou pro řízení kvality a lidských zdrojů doc. Ing. Mgr. Jitkou Janovou Ph.D.

Zajišťujeme administrativní, organizační, konzultační a metodickou činnost v oblasti personální agendy a řízení lidských zdrojů. Naším cílem je vytvářet pracovní podmínky pro zvyšování intelektuálního kapitálu a pozitivní pracovní prostředí na univerzitě.

Organizační struktura odboru

Kontakty na pracovníky OŘLZ

Referát přijímání zaměstnanců

Máme na starost nábor a výběr nových zaměstnanců a monitorujeme situaci na trhu práce.

Personální referát

Pečujeme o zaměstnance čtyř fakult, Institutu celoživotního vzdělávání a všech rektorátních a celoškolských pracovišť.

Spolupracujeme se všemi součástmi univerzity při aplikaci předpisů z oblasti pracovněprávní a sociální.

Úzce spolupracujeme s oddělením Práce a mzdy a mzdovou účtárnou (tato oddělení jsou součástí Ekonomického odboru, který je zařazen v úseku kvestora).

Jednáme se zástupci odborových orgánů a zajišťujeme v personální a sociální oblasti úkoly vyplývající z kolektivní smlouvy.

Plníme požadavky České správy sociálního zabezpečení, zdravotních pojišťoven, finančních úřadů a úřadů práce.

Odborné činnosti:

• uzavírání pracovních smluv
  • dohody o změnách pracovních smluv
  • rozvazování pracovních poměrů
  • evidence dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti
  • vedení osobních spisů zaměstnanců
  • personální informační systém
  • osobní konzultace se zaměstnanci a odborné poradenství pro vedoucí zaměstnance
  • agenda zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných
  • agenda pracovnělékařských služeb
  • agenda zaměstnaneckých benefitů
  • zaměstnávání cizinců
  • statistiky a analýzy z personální a sociální oblasti
  • kolektivní vyjednávání

Referát podpory zahraničních zaměstnanců

Pečujeme o nové i stávající zaměstnance ze zahraničí.

Pomáháme zahraničním kolegům při relokaci do České republiky a orientaci na MENDELU.

Nabízíme pomocnou ruku při jednání s příslušnými úřady, institucemi a cizineckou policií.

Poskytujeme služby nejen zahraničním pracovníkům, ale i jejich rodinným příslušníkům a provázíme je celým jejich pobytem na MENDELU.

Oddělení personálního rozvoje a benefitů

Jsme oddělením, které vzniklo v roce 2018 v souvislosti s potřebou zavedení celouniverzitní strategie rozvoje lidských zdrojů. Jedním z důvodů vzniku bylo získání ocenění HR Excellence in Research Award, které uděluje Evropská komise výzkumným institucím implementujícím HRS4R. Naším cílem je přiblížit univerzitu co nejvíce evropským standardům vyjádřeným v Chartě pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků a všem zaměstnancům zajistit co nejpříjemnější pracovní prostředí.

Odborné činnosti:

• tvorba a implementace celouniverzitní strategie rozvoje lidských zdrojů
  • institucionální nastavení podmínek řízení a kariérního rozvoje lidských zdrojů v souladu s principy Evropské charty pro výzkumné pracovníky
  • agenda související s oceněním evropské komise HR Excellence In Research Award
  • efektivní nastavení personálních procesů univerzity
  • podpůrné činnosti pro získávání a výběr zaměstnanců v souladu s politikou otevřeného a transparentního náboru
  • agenda vzdělávání a rozvoje zaměstnanců
  • agenda benefitů