Pracovní doba je doba, po kterou je zaměstnanci a zaměstnankyně povinni pro svého zaměstnavatele vykonávat práci. Nebo také doba, po kterou musí být zaměstnankyně a zaměstnanci připraveni k výkonu práce dle instrukcí svého zaměstnavatele (popřípadě interních směrnic univerzity).
Na MENDELU je uplatněno pružné rozvržení pracovní doby podle § 85 zákoníku práce, které lze změnit jen se souhlasem obou stran.
Konkrétní začátek a konec pracovní doby zaměstnanců a zaměstnankyň univerzity písemně stanoví příslušný/á vedoucí, a to s přihlédnutím k charakteru vykonávané činnosti, k návaznosti činností pracoviště na činnost jiných součástí a u akademických pracovnic a pracovníků zejména k rozvrhu výuky.
Pokud nedovolí povaha práce nebo podmínky provozu, aby byla pracovní doba rovnoměrně rozvržena na jednotlivé týdny, může příslušný/á vedoucí součásti po projednání s odbory rozvrhnout pracovní dobu nerovnoměrně, a to na období nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích podle § 78 odst. 1 písm. m) zákoníku práce.
Více k pružnému rozvržení pracovní doby
Délka dovolené
Dovolená na zotavenou akademických pracovnic a pracovníků univerzity činí 8 týdnů za kalendářní rok.
Dovolená na zotavenou neakademických zaměstnanců a zaměstnankyň fakult, vysokoškolského ústavu, celoškolských pracovišť, rektorátu a Správy kolejí a menz činí 6 týdnů za kalendářní rok.
Dovolená na zotavenou zaměstnankyň a zaměstnanců vysokoškolských statků činí 5 týdnů za kalendářní rok.
Ředitelé vysokoškolských statků jsou oprávněni kolektivně vyjednávat o možnosti prodloužení dovolené na zotavenou za kalendářní rok, a to vždy do 30. 12. předchozího kalendářního roku.
Od 1. ledna 2021 se změnil výpočet dovolené, jejíž výše je odvozena od týdenní pracovní doby zaměstnance. Bližší informace zde.
Čerpání dovolené do konce roku 2024 a zákonné možnosti jejího převedení