Zaměstnávání pracovníků a pracovnic s cizí státní příslušností je zpravidla administrativně náročnější. V případě, že pracovní místo může být obsazeno zahraničním pracovníkem/pracovnicí, obraťte se v předstihu na Bc. Karolínu Doncovou z Personálního oddělení (Welcome Office). Zjistíte, jak dlouho proces může trvat a co bude obnášet.
Cizinci a cizinky, které je možné zaměstnat prakticky ihned (cca do 14 dnů)
- občanky a občané EU, EHP a Švýcarska
- rodinní příslušníci a příslušnice občanů a občanek EU
- studentky a studenti ze třetích zemí s pobytovým oprávněním (úvazek by v tomto případě neměl být vyšší než 0,6)
- absolventi a absolventky českých středních a vysokých škol s českým diplomem
- cizinky a cizinci s trvalým pobytem v ČR
- cizinci s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou
- cizinci ze třetích zemí s vydaným pobytem za účelem vědecko-výzkumné činnosti z jiného státu EU, EHS a Švýcarska
Držitelé a držitelky zaměstnaneckých karet, které lze zaměstnat za cca 2 - 3 měsíce
- cizinci a cizinky ze třetích zemí a aktuálně pobývají na území ČR
Cizinci v zemi původu, které lze zaměstnat za 4 - 10 měsíců (závisí na obsazované pozici a zemi původu)
- cizinky a cizinci ze třetích zemí a aktuálně pobývají v zemi původu
→ Každý případ je individuální, proto možnost zaměstnávání cizinců na MENDELU vždy konzultujte s Welcome Office. Na konzultaci si prosím připravte informace týkající se pracovní pozice (akademická x vědecko-výzkumná), zemi původu a případného víza z jiného členského státu EU.
Na co si dát pozor při zaměstnávání cizinek a cizinců (platí pro všechny výše uvedené kategorie)
Je důležité zjistit, jestli má budoucí zaměstnanec/kyně další zaměstnání v jiné zemi EU, EHS nebo Švýcarsku. V případě, že ano, je nutné požádat o A1, neboli Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení. Žádost se podává v zemi trvalého bydliště cizince/ky, případně přechodného bydliště, kde se zdržuje většinu času nebo bydlí rodinní příslušníci (myšleno stát EU).
Povinné náležitosti žádosti o vystavení A1
- vyplněný formulář (každá země má svůj formulář)
- kopie pracovní smlouvy/smluv smluv ze všech zaměstnání v EU vztahující se k danému období (HPP, DPČ, DPP), je třeba vždy připojit také poslední dodatek ke smlouvě
- kopie platné A1, pokud byla vystavena a vztahuje se na dané období
Žádost je nutné zaslat co nejdříve a rozhodnutí je třeba mít v ruce do doby prvních odvodů. V případě dalších dotazů souvisejících s A1 můžete kontaktovat Ing. Leonu Abudayyehovou.
Jak vyplnit formulář A1
Formulář A1 se povinně zasílá instituci sociálního zabezpečení v té zemi EU, ve které právě nově nastupující zaměstnanec či zaměstnankyně bydlí (jeho/její rodina), bez ohledu na to, kde pracovně tráví většinu času. V případě ČR je povinnen/povinna vyplnit českou verzi žádosti. ZDE najdete webové stránky, kde je možné formulář vyplnit. ZDE je překlad základního formuláře žádosti. V případě potřeby pomoci se obraťte na Welcome Office.
Další nástupní náležitosti, jako např. vstupní zdravotní prohlídka a školení BOZP probíhají stejně jako u tuzemských zaměstnanců a zaměstnankyň.