Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

  • EN

Odbor řízení lidských zdrojů

Čerpání dovolené do konce roku 2024 a zákonné možnosti jejího převedení

Čerpání dovolené podle § 211 zákoníku práce je i nadále zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo. Převod je možný v případě, že zaměstnavateli při čerpání brání nebo bránily překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.

Dle novely zákoníku práce, účinné od ledna 2021, je i nadále možné převedení dovolené do dalšího roku na základě písemné žádosti zaměstnance. Převádět lze až dva týdny dovolené, počítané v hodinách. Je třeba, aby se jednalo o dovolenou, na kterou vznikl nárok v tomto roce. Zaměstnavatel je při posouzení této žádosti povinen přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance.

Vytvořili jsme pro zaměstnance vzor žádosti o její převedení, který je vzorem  doporučeným. Žádost lze učinit i jiným prokazatelným způsobem, například e-mailovou formou, kdy zaměstnanec požádá svého přímého nadřízeného o takový převod v souladu se zákoníkem práce.

Dovolenou, která přesahuje dva týdny, počítána v hodinách, je třeba řešit i nadále tak, že zaměstnavatel zdůvodňuje, proč dovolená nebyla vyčerpána – tedy buď tomu bránily naléhavé provozní důvody nebo překážky v práci na straně zaměstnance, případně obojí. Přímý nadřízený zaměstnance, jehož se převod přesahující dva týdny týká, je povinen být připraven zdůvodnit nemožnost (vy)čerpání, a to na vyžádání OŘLZ, případně též orgánu zaměstnavatele.

 

Co dělat, pokud máte na konci roku zůstatek dovolené a chcete jej vyčerpat