Čerpání dovolené (podle § 211 a násl. ustanovení zákoníku práce) je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo.
V určitých případech však lze nevyčerpanou dovolenou za příslušný kalendářní rok převést do následujícího kalendářního roku, a to:
-
jedná-li se o situace, kdy vyčerpání dovolené v daném kalendářním roce není možné vzhledem k existenci překážek v práci na straně zaměstnance (dlouhodobá pracovní neschopnost, čerpání mateřské, rodičovské či otcovské dovolené) nebo pro provozní důvody na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel (potažmo přímý nadřízený dotčeného zaměstnance) je povinen zdůvodnit a prokázat, proč dovolená nemohla být řádně vyčerpána. Zdůvodnění je nutné poskytnout vždy na vyžádání OŘLZ či orgánu zaměstnavatele.
-
na žádost zaměstnance i mimo uvedené výjimky, avšak max. 2 týdny (resp. tomu odpovídající počet hodin) dovolené. Při posuzování žádosti zaměstnance je zaměstnavatel povinen přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance. Zaměstnanci MENDELU mají k dispozici doporučený vzor žádosti o převedení dovolené. Žádost lze však učinit i jiným prokazatelným způsobem (e-mail adresovaný přímému nadřízenému zaměstnanci apod.).
Čerpání převedené dovolené do dalšího kalendářního roku musí zaměstnavatel určit tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce kalendářního roku, do kterého byla převedena, vyjma trvání existence překážek na straně zaměstnance (viz výše), pak musí dojít k vyčerpání bezprostředně po skončení těchto překážek.